آیا می‌خواهید نرخ تبدیل کمپین های گوگل ادز خود را دو برابر کنید؟ این احتمالاً یک سوال احمقانه است البته که همه ی ما به دنبال چنین چیزی هستیم! پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

اکثر افرادی که تجربه‌ی استفاده از کمپین های تبلیغ در گوگل را داشته اند از میزان تاثیر شگفت انگیز این سرویس تبلیغاتی با خبر هستند اما همیشه در مورد دو چیز باید مراقب بود:

افزایش نرخ تبدیل ، کاهش هزینه به ازای هر تبدیل

برای اجتناب از هدر دادن وقت و پول خود در ادوردز، به عواملی که موفقیت طولانی ‌مدت را تضمین می‌کنند توجه کنید.

اگر شما در مورد گوگل ادز نگران هستید و فکر میکنید ممکن است پولتان هدر برود پس بهتر است نتیجه‌ی این گزارش جهانی را ببینید:

براساس شاخص‌های کلیدی بازاریابی (KPIs)، کمپین های گوگل ادوردز همچنان بالاترین نرخ تبدیل و  ROI را در بین همه چنل های تبلیغاتی دارا هستند.

roi تبلیغات ادوردز

اما در ادامه ی این مقاله به بررسی 8 راهکار افزایش نرخ کانورژن می پردازیم.

انواع روش های بهبود نرخ تبدیل

#1 : مهندسی معکوس مسیر خرید

در مهندسی معکوس باید کل مسیری که مشتری ها پیمایش میکنند تا خرید یا هر هدف نهایی را در سایت شما انجام دهند را به طور معکوس طی و بررسی نمایید.

مهندسی معکوس خرید

برای یک متخصص تبلیغات باید هر کانال بازاریابی که شامل صرف مقدار قابل ‌توجهی از زمان یا پول می‌شود، مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

استفاده از گوگل ادز هم از این قاعده مستثنا نیست و شما باید انواع تبدیل را که به دست می‌آورید درک کنید.

این به این معنی است که شما نتیجه نهایی مورد نظر خود را در نظر بگیرید، سپس کلمات کلیدی که شما را به این هدف نهایی میرساند انتخاب کنید، متن تبلیغ خود را بنویسید و صفحه فرود خود را متناسب با همین هدف طراحی نمایید.

درک درستی از اینکه مشتریان ما چگونه هدف مورد انتظار ما را انجام میدهند بسیار مهم است، برای مثال، زمانی که یک مشتری برای اولین بار از سایت شما بازدید می‌کند چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا راه روشن و دقیقی برای دنبال کردن آن‌ها دارید؟

پنج مرحله کلی از قیف و یا چرخه خرید مشتری وجود دارد. در هر مرحله، مشتری شما سوالات متفاوتی می‌پرسد. بنابراین، هر تبلیغ باید حاوی عناصری باشد که در هر مرحله از چرخه مشتریان پاسخ درخواست های او را بدهد. برای نگه داشتن اطلاعات مفید، به کد ردیابی تبدیل نیاز خواهید داشت.

بنابراین، به عنوان مثال، اگر مشتریان شما هنوز نمی‌دانند که کدام محصول به آن‌ها کمک می‌کند نمایش نام محصول در عنوان تبلیغ کمکی به شما نخواهد کرد ولی اگر برند شما محبوب باشد و یا مخاطب هدف شما از قبل می‌داند که دقیقا چه محصولی نیاز دارد ، خوب است از نام محصول خود در عنوان آگهی استفاده کنید.

به منظور تشویق مشتریان و کاربران جدید برای امتحان محصول یا خدماتتان، می‌توانید به آن‌ها تخفیف بدهید و یا مزایای خدمات خود را توضیح دهید، همانطور که در مثال زیر آمده‌است:

هدف از مهندسی معکوس در نرخ تبدیل این است که بازدید کنندگان تان را به مشترکین ایمیل و دنبال کنندگان خود تبدیل کنید – حتی اگر هدف اصلی آن‌ها استفاده از محصول یا خدمات شما نباشد شما میتوانید به مرور زمان به یک مشتری تبدیل نمایید.

اگر مشتریان شما از راه حلی که می‌خواهند آگاه باشند اما هنوز هم در استفاده از محصول و خدمات شما شک دارند توصیه می‌کنیم که از وبینارها ، فایل‌های راهنما ، تجربیات مشتریان ، سوالات متداول و امکان ارائه ی نسخه ی دمو را فراهم آورید تا افراد را متقاعد کنید که در لیست شما ثبت‌نام کنند و با برند شما بیشتر آشنا شوند.

در داشبورد گوگل Analytics شما می‌توانید از تب ” رفتارها ” ، روند تبدیل سایت خود را پیگیری نمایید تا درک بهتری نسبت به اتفاقات درون سایتتان داشته باشید.

در عکس بالا شما می‌توانید ببینید که تعداد بازدیدکنندگان جدید از تعداد بازدیدکنندگان بازگشتی بیشتر است . اگر رفتار مخاطب شما هم از یک روند مشابه پیروی می‌کنند ، این نشان میدهد شما باید محصول، خدمات و نحوه ی استفاده از آن را در سایتتان قرار دهید.

فراموش نکنید که نیازهای مشتری می‌تواند هر زمان تغییر کند . به عنوان مثال ، یک مشتری بالقوه که هرگز درباره محصول شما نشنیده باشد روی آگهی شما کلیک کند و به جای اینکه فقط درباره محصول شما اطلاعات کسب کند، ممکن است تصمیم بگیرد که جلوتر برود و آن را بخرد .

اما چگونه اطمینان حاصل می‌کنید که قیف شما به این افراد کمک می‌کند؟ آیا ارسال یک ایمیل به همه ی مخاطبین جوابگو خواهد بود؟ یک راه‌حل بهتر این است که لیست خود را تقسیم‌بندی کرده و به صورت ویژه ایمیل‌های هدفمند را که با یک شناسه تبدیل خاص ثبت شده ‌است را مورد هدف قرار دهید.

#2 : استفاده از Remarketing

استفاده از یک کد رهگیری به شما کمک می‌کند که مشتریان احتمالی خود را برگردید. ریمارکتینگ به خصوص در تبلیغات دیسپلی گوگل ادز بسیار کارآمد و موثر است.

فعالسازی ریمارکتینگ در گوگل ادوردز به شما کمک می‌کند تا بازدیدکنندگانی را که مسیر مورد نظر شما را در سایت طی نکرده‌اند متقاعد کنید به سایت شما برگردند و شانس خود را برای تبدیل این کاربران افزایش دهید!

طبق گفته لری کیم از ورداستریم ، نرخ تبدیل در مدل ریتارگتینگ بسیار بالاتر است. ما نیز به شما توصیه می‌کنیم حتما از ریتارگتینگ استفاده کنید، اگر چه در کشورمان کمتر مجموعه ای از این قابلیت فوق العاده استفاده می‌کند اما ما در مجموعه‌ی پنجره این خدمات را به صورت تخصصی برای مشتریان خود انجام می‌دهیم.

#3 : صفحه فرود خود را امتحان کنید!

ابزارها و سرویس‌های مختلفی جهت AB تست صفحات فرود وجود دارد که یکی از کاملترین و معروفترین آنها گوگل آپتیمایز است.

گوگل اپتیمایز آزمون های مختلفی را برای وبسایت شما انجام می‌دهد آزمون‌هایی که تا قبل از این برای اجرای آنها نیاز به ساعت‌ها کد نویسی داشتید حالا با این ابزار به صورت رایگان در اختیار شما قرارگرفته است. ما به زودی آموزش گوگل آپتیمایز را منتشر خواهیم کرد.

متن تبلیغ شما، میزان کلیک ها را کنترل می‌کند، در حالی که صفحه ورود مستقیما بر نرخ تبدیل شما تاثیر می‌گذارد.  فرمول ثابتی برای بهترین نتیجه وجود ندارد، با توجه به مسائل مختلفی مثل حوزه های کاری یا اودینس مخاطبین ممکن است دانلود کتاب، شرکت در وبینار یا موارد دیگه بیشترین نرخ تبدیل را برای شما به همراه داشته باشد اما برای پی بردن به این موضوع بهترین کار تست موارد مختلف است، برای مثال، می‌توانید جایگاه CTA، شکل و رنگ CTA را تست کنید.

هر جایی که در سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها یا شبکه های اجتماعی، از شما دعوت می‌شود که اقدامی انجام دهید، با یک CTA روبرو هستید.

هر یک از تغییراتی که شما ایجاد می‌کنید ، منجر به نرخ تبدیل بالاتر یا کاهش آن می‌شود . بنابراین ، هیچ رنگ درست یا غلطی وجود ندارد و قطعا ً هیچ قانون جهانی برای این موضوع وجود ندارد ، به جای آن آزمون و خطا کنید و چیزی که برای شما بهترین نتیجه را در بر داشت ادامه دهید.

#4 : همخوانی کلمات کلیدی و متن تبلیغ با صفحات لندینگ

در کتاب “نیروی جستجوی پولی” ، نویسنده ، ملانی میچل می‌گوید که وقتی نسخه آگهی شما با صفحات فرود شما همخوانی دارد، کلیک های شما افزایش چشم گیری خواهد گذاشت و امتیاز کیفیت تان را بهبود خواهد بخشید .

امتیاز کیفی بسیار مهم است، نه تنها به این دلیل که شاخص کلیدی عملکرد کمپین PPC است، بلکه به این دلیل که بهترین راه برای پیش‌بینی عملکرد کمپین ‌های آینده شماست.

امتیاز کیفی شما همان چیزی است که گوگل برای سنجش میزان تاثیر و کارآمدی campaigns PPC استفاده می‌کند. امتیاز بالا به این معنی است که نسخه تبلیغ شما مرتبط و قانع‌کننده است .

و از همه مهم‌تر اینکه، امتیاز کیفی بالاتر، هزینه‌های کمپین شما را کاهش می‌دهد، نمایش آگهی‌های شما را افزایش می‌دهد و منجر به موقعیت بهتر آگهی (جایگاه) در هر دو مسیر جستجو و نمایش می‌شود و این موضوع نرخ تبدیل گوگل ادز را افزایش می‌دهد .

وظیفه شما ایجاد مسیر روشن برای فروش است .

با این حال فراتر از کلمات کلیدی نگاه کنید، مفهوم بازاریابی امروزه بر بهینه‌سازی کاربر تمرکز دارد. شما باید توجه کافی به آن داشته باشید زیرا نمره کیفی تجربه کاربر در صفحه ورود بسیار مهم است و به صورت مستقیم بر روی قیف فروش تاثیر می‌گذارد .

#5 : افزایش نرخ CTR

CTR مخفف واژه Click Through Rate به معنی نرخ کلیک است. یعنی اینکه در ازای تعداد دفعاتی که سایت ما در نتایج جستجو ظاهر شده است، چند بار کاربران روی سایت ما کلیک کرده ند و این مفهوم برای مدل های دیگر تبلیغات مثل اپلیکیشن، دیسپلی و ویدئو نیز وجود دارد و تنها تفاوت آن در نحوه ی نمایش است، یعنی کاربر به جای سرچ در موقعیت هایی قرار میگیرد که اپلیکیشن، بنر یا ویدئو ما را می بینند . نسبت کلیک به این نمایش ها را CTR می نامیم.

با توجه به گزارش اقتصادی گوگل، ” کسب و کارها به طور متوسط ۲ دلار درآمد برای هر ۱ دلاری که در گوگل تبلیغ می‌کنند به دست می آورند ” اما ، اگر نرخ کلیک شما پایین باشد ، چطور می‌توانید این نوع نتیجه را بدست آورید ؟

اگر شما بدانید چه کار می‌کنید ، می‌توانید از طریق تبلیغات در گوگل پول بیشتری کسب کنید ، البته نباید فراموش کنیم که باید بین آگهی‌های جستجوی گوگل و شبکه‌های نمایش تمایز قایل شویم .

” شبکه جستجو ” به پلت فرم آگهی گوگل اشاره دارد که تبلیغات مبتنی بر متن در صفحات نتایج موتور جستجو را نشان می‌دهد ( SERPs ) . از سوی دیگر ، شبکه نمایش، تبلیغات مبتنی بر تصویر ، مانند بنرها را به کاربران را نشان می‌دهد .

مهم است که بدانیم تفاوت بین شبکه‌های جستجو و نمایش چیست ، زیرا نرخ‌های کلیک – از طریق این دو شبکه با هم متفاوت است و نرخ CTR برای شبکه ی نمایش بسیار کمتر از شبکه ی جست و جوست.

قیف جستجوی بازاریابی را در نظر بگیرید : باید کلمات کلیدی مناسب را هدف قرار دهید تا بهترین نتایج را به دست آورید . شما باید از خود سوالاتی بپرسید ، از جمله ” موقعیت مخاطبان هدف من در چرخه خرید کجاست ؟ ”

اگر مخاطب هدف شما از قبل درباره محصول شما اطلاع داشته باشد ، نیازی نیست کلید واژه کلی را هدف قرار دهید که یک توضیح یا مقدمه داشته باشد . این برای شما بهتر است که کلیدواژه ‌هایی را هدف قرار دهید که درآمد تولید می‌کنند .

به عنوان مثال ، اگر مخاطب هدف شما شامل عکاسانی هستند که به دنبال لوازم جدید می‌گردند ، می‌توانید کلیدواژه ‌هایی را هدف قرار دهید که به فروش منجر می شوند ، مانند ” خریدن دوربین دیجیتال ” یا ” دوربین دیجیتال برند…؟ ”

در مورد جایگاه تبلیغ خود آگاه باشید : افراد روی آگهی گوگل صرف‌نظر از اینکه موقعیت آن‌ها کجاست ، کلیک می‌کنند . اما ، هنگامی که تبلیغ شما در موقعیت بالاتری قرار می‌گیرد امکان کلیک بر روی آن بیشتر است.

فراوانی تبلیغات نیز اهمیت دارد . هر چه بیشتر مردم تبلیغات را می‌بینند ، احتمال اینکه روی آن‌ها کلیک کنند بیشتر است .

iv . از متن‌های شناور استفاده کنید، یک امکان فوق العاده در ادوردز استفاده از متن های شناور است، یعنی بخشی از متن را میتوان با عبارت مورد جست و جو شده ی کاربر جایگزین کرد، این احتمال کلیک کاربر را به شدت افزایش میدهد.

اگر از نحوه ی فعال سازی متن شناور مطلع نیستید می توانید از مشاوره ی رایگان ما استفاده نمایید.

#6 : ساخت چندین گروه مختلف و سازماندهی کلمات کلیدی

انجام این کار برای شما ممکن است کار خسته کننده و وقت گیری باشد اما اگر می‌خواهید شانس خود را برای گرفتن نرخ تبدیل بهتر افزایش دهید, این یک ضرورت است .

در اینجا چند نکته را باید یادآور شویم:

گروه های تبلیغاتی، متن های تبلیغ و کلمات کلیدی شما را مدیریت می‌کنند، پس باید یه سازمان دهی درست و موثر در ساخت و مدیریت این گروه ها داشت.

کلمات کلیدی که در هر گروه تبلیغاتی سازماندهی می‌شوند باید به یکدیگر مرتبط باشند و متن های تبلیغات نیز باید ارتباط نزدیکی با این کلمات کلیدی داشته باشند . در نهایت , باید بین صفحه فرود ، متن تبلیغات و کلمات کلیدی که هدف قرار می‌دهید , هماهنگی و ارتباط کامل وجود داشته باشد . این کار نرخ تبدیل گوگل ادز را بهبود می بخشد .

مطمئن شوید که گروه‌های تبلیغاتی شما کوچک و متمرکز هستند .

هر یک از گروه‌های تبلیغاتی شما باید بر روی یک محصول, خدمات یا سرویس دهنده  خاص متمرکز باشند.

گروه‌های تبلیغاتی کوچک‌تر احتمالا ً منجر به لیست کلمات کلیدی بیشتری در نرخ تبدیل گوگل ادز خواهند شد .

این به نوبه خود , ایجاد تبلیغات درست برای هر گروه تبلیغاتی را آسان‌تر می‌کند . پی‌گیری نتایج برای یک گروه تبلیغاتی کوچک در مقابل یک گروه بزرگ آسان است . با این حال , اطمینان حاصل کنید که شما حداقل آگهی در هر گروه تبلیغاتی دارید : به همین دلیل است که برای ایجاد گروه‌های تبلیغاتی که بر روی یک محصول خاص یا لیست کلمات کلیدی متمرکز هستند , شما را افزایش می‌دهد .

#7- کلمات کلیدی منفی

یکی از نگرانی های شما به عنوان تبلیغ کار در گوگل باید کلمات هرزی باشد که جزو کلمات اصلی و مورد هدف شما نیستن اما تبلیغ شما با جست و جوی آن کلمات نمایش و یا حتی کلیک گرفته است.

فرض کنیم شما یک فروشگاه تلویزیون هوشمند در تهران دارید و برای آن از تبلیغات گوگل ادوردز استفاده می کنید، کلمه ی کلیدی شما اگر “تلویزیون هوشمند” تعریف شود، تبلیغ شما با تعمیر تلویزیون هوشمند، دانلود راهنمای تلویزیون هوشمند، مزایا و معایب تلویزیون هوشمند، تلویزیون هوشمند در شیراز و … نمایش داده خواهد شد.

کلمات کلیدی منفی(نگتیو) که عبارات جستجو را از تریگر کردن تبلیغ شما مستثنی می‌کنند راهی هوشمند برای افزایش نرخ تبدیل گوگل ادز و کمک به غلبه بر این چالش هستند. یعنی در این کیس خاص دانلود، تعمیر، مزایا، معایب و شیراز باید به عنوان کلمات منفی در سطح کمپین یا گروه شما تعریف شوند.

اساسا , شما از کلمات کلیدی منفی به سه طریق سود می‌برید : افزایش نرخ CTR، کاهش هزینه کلیک‌ها، استفاده از رویکرد مشتری محور در شبکه نمایش گوگل که در نتیجه ROI بهتری برای شما به ارمغان می‌آورد.

چند وقت است که از گوگل ادز برای ایجاد برای رونق کسب‌وکار خود استفاده می‌کنید؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.