نوشتن متن تبلیغ گوگل ادز ، دارای استاندارد خاصی نیست و معمولا صاحبان مشاغل مختلف با توجه به تجربه کاربران، متن‌های خود را ایجاد می‌کنند. اما اگر شما دارای تجربه کافی در این زمینه نیستید، می‌توانید با پیروی از قواعدی که در طول زمان صحت آنها تایید شده است، به نتایج قابل قبولی دست پیدا کنید. ما در این مطلب به بررسی ترفندها و تکنیک‌های مرسوم در نوشتن متن تبلیغاتی می‌پردازیم.

متن تبلیغ گوگل ادز (Text Ad) چیست؟

اگر بخواهیم هنگام جستجوی کاربر، تبلیغات ما نیز در بین نتایج گوگل نمایش داده شود باید برای کلیدواژه‌های خود یک متن تبلیغاتی مناسب بنویسیم. ساختار متن تبلیغ گوگل ادز به شکل زیر است:

  • آدرس صفحه فرود
  • عنوان اول
  • عنوان دوم
  • عنوان سوم
  • توضیحات اول
  • توضیحات دوم

در تصویر زیر نحوه نمایش متن تبلیغ در نتایج گوگل مشخص شده است.

متن تبلیغ گوگل ادز

تعداد کاراکتر مجاز در عنوان‌ها حداکثر 30 کاراکتر و برای توضیحات حداکثر 90 کاراکتر می‌باشد. البته عنوان سوم و توضیحات دوم بصورت اختیاری است و می‌توانید آن‌ها را خالی بگذارید اما توصیه اکید ما این است که از تمام فضاهایی که گوگل در اختیار شما قرار می‌دهد به بهترین شکل استفاده کنید.

برای مشاهده نحوه نمایش متن تبلیغ در نتایج می‌توانید از ابزار زیر استفاده کنید:

کلیک کنید

روش های نوشتن متن تبلیغ مناسب در گوگل ادز

1- ایجاد آگهی های واقعی و هدفمند

متن تبلیغ باید بیانگر واقعیت مشاغل تعریف شده باشد، از عناوین و توضیحات فیک و غیرواقعی در تبلیغات خود استفاده نکنید. این کار سبب کاهش اعتماد کاربران به برند شما شده که با گذشت زمان به کسب‌وکار شما لطمه خواهد زد!

به عنوان مثال اگر شما در متن آگهی خود پیشنهاداتی قرار دهید که در صفحه فرود شما وجود نداشته باشد کاربر به محض ورود به صفحه و عدم مشاهده پیشنهاد، سایت شما را بسته و بر روی دیگر نتایج کلیک خواهد کرد.

به نقاط قوت کسب و کار خود فکر کنید. موارد مناسب را یادداشت کرده و از بهترین ویژگی‌ها در متن تبلیغ استفاده کنید.

2- به کار بردن کلیدواژه های اصلی

هر قدر که متن تبلیغ شما دارای ارتباط بیشتری با کلیدواژه‌های سرچ شده باشد، کاربران رغبت بیشتری برای کلیک بر روی متن آگهی شما از خود نشان خواهند داد.

حتما کلمات کلیدی مهم خود را در عنوان‌ها و توضیحات متن قرار دهید.

3- استفاده از چندین متن

یکی از روش‌های بهینه‌سازی تبلیغات در گوگل ادوردز به کار بردن شیوه‌ها و استراتژی‌های مختلف تبلیغاتی است. با آزمایش متن‌های مختلف با شرایط یکسان نیز می‌توانید به بهترین متن تبلیغ دست پیدا کنید.

مثلا می‌توانید در قسمت عناوین، با جابه جایی عنوان‌ها یا تغییر در یکی از آن‌ها از عملکرد تبلیغ در شرایط مختلف آگاه شوید.

البته برای تست این مورد باید در تنظیمات آگهی (Ad rotation) گزینه مورد نظر را بر روی Do not optimize: Rotate ads indefinitely قرار دهید.

با انجام این کار گوگل متن‌ها را بصورت چرخشی نمایش داده و شما می‌توانید از میزان عملکرد متن‌ها آگاهی یابید.

4- توجه به تبلیغات رقبا

همانطور که شما در تلاش برای استفاده از بهترین متن در تبلیغات خود هستید رقبای شما نیز با تست‌های مشابه این کار را انجام خواهند داد. اگر به نظر شما متن تبلیغ رقیب، دارای جذابیت قابل قبولی است، می‌توانید پس از سفارشی‌کردن آن، متن را در کمپین خود استفاده کنید.

با سرچ کلمات کلیدی خود به زبان انگلیسی می‌توانید متن‌های تبلیغاتی رقبای خارجی خود را نیز بررسی کنید.

5- فعالسازی افزونه های گوگل ادز

استفاده از افزونه‌ها در گوگل‌ادز به چند دلیل مهم است:

  • آگهی شما در بین نتایج برجسته تر نمایش داده می‌شود.
  • می‌توانید از ویژگی‌هایی مانند تماس مستقیم در تبلیغات خود استفاده کنید
  • آگهی از فضای بیشتری برای بیان ویژگی‌ها و پیشنهادات به مشتریان برخوردار است.

6- انتخاب صحیح هدف

حتی اگر بهترین متن تبلیغ را در اختیار داشته باشید نمایش آن برای کاربران غیرهدف شما جذاب نیست! شناخت و هدف قراردادن کاربران می‌تواند باعث افزایش نرخ کلیک متن تبلیغ شود.

به عنوان مثال ادبیات یک آگهی می‌تواند با توجه به سنین مختلف تغییر کند و یا اینکه مخاطبان آگهی شما محدود به یک شهر خاص باشند.

با تفکیک بخش‌های مختلف، می‌توانید بازخوردهای هر آگهی را با یکدیگر مقایسه کنید.

7- استفاده از کلمات منفی یا Negative Keywords

اگر در کمپین خود از حالت‌هایی به جز EXACT برای کلیدواژه‌های خود استفاده می کنید احتمال نمایش داشتن تبلیغ با عبارت‌های نامرتبط و متفرقه نیز وجود خواهد داشت. در این صورت تبلیغات شما با 2 مشکل جدی مواجه خواهد شد:

اول: نامرتبط بودن عبارت سرچ شده با متن تبلیغ  و کلیک نکردن کاربر، که باعث افت CTR و افزایش هزینه کلیک خواهد شد.

دوم: کلیک کردن کاربر بر روی تبلیغات شما و کسر اعتبار اکانت که نتیجه‌ای جز خروج زود هنگام کاربر از سایت نخواهد داشت.

پس، در هنگام فعالسازی اکانت و نمایش تبلیغ به این نکته توجه داشته باشید.

8- به کار بردن پیشنهادات جذاب

تخفیف و یا پیشنهادات فصلی ویژه می‌تواند در افزایش نرخ کلیک بسیار موثر باشد. با درج این پیشنهادات کاربران اقبال بیشتری به تبلیغات شما نشان خواهند داد. اهمیت این موضوع تا حدی است که گوگل یک افزونه مجزا به نام promotion extension برای این کار طراحی کرده است.

9- درج کلیدواژه های محرک در عناوین

از کلماتی مانند راز، آسان، رایگان، ارزش، کشف، جدید و سایر کلماتی که می‌توانند باعث برانگیختن احساسات در کاربران شوند، در متن تبلیغ استفاده کنید.

به کار بردن مزایایی مانند پشتیبانی 24 ساعته، مشاوره رایگان، گارانتی محصولات وخدمات نیز می‌تواند در ترغیب کاربران نقش موثری داشته باشد.

نکته: توجه داشته باشید که متن آگهی شما اغراق‌آمیز و غیرواقعی جلوه نکند.

10- استفاده از CTA های موثر

مطمئنا هدف از اجرای تبلیغ، انجام یک کار خاص توسط مخاطبان است. خرید کردن، پر کردن فرم تماس یا دانلود یک برنامه از معمول‌ترین اهداف می‌باشند. با توجه به نوع هدف، می‌توان کاربران را با عبارت مناسب، ترغیب به کلیک و انجام فعالیت مورد نظر نمود. به عنوان مثال اگر تماس کاربر برای شما اهمیت دارد می‌توانید از جمله‌ی همین حالا خرید کنید! در متن خود استفاده کنید.

نکته:  قبل از اینکه از جملات فراخوانی در متن خود استفاده کنید، مطمئن شوید در صفحه‌فرود خود مقدمات انجام این کار برای کاربران فراهم شده است!

11- تصحیح اشتباهات نگارشی

استفاده از کلمات با املای اشتباه در متن تبلیغ باعث می‌شود از نظر کاربران سهل‌انگار و غیرحرفه‌ای به نظر برسید. اگر عبارت یا کلمه ای از نظر ظاهری به اشتباه نوشته شده است حتما آن را اصلاح کنید.

جمع‌بندی

نوشتن متن تبلیغاتی، ترکیبی از هنر و دانش است. این امر مستلزم آن است که کاربران خود را به خوبی بشناسید و به صفحه‌فرود خود فراتر از یک صفحه تبلیغاتی نگاه کنید. در این مقاله برخی از بهترین تکنیک‌ها برای نوشتن یک متن جذاب و باکیفیت به شما گفته شد اما در کنار دانش، کسب تجربه از طریق تست‌های مختلف نیز، می‌تواند در دست‌یابی به بهترین نتیجه بسیار تاثیرگذار باشد.