یک کمپین تبلیغات کلیکی گوگل ادز معمولاً از چندین گروه تبلیغاتی(ad group) تشکیل شده است. هر گروه تبلیغاتی متن‌های مختلف را بر اساس نوع کلمه کلیدی که کاربر ممکن است در موتور جستجوی Google تایپ کند، نمایش می‌دهد.

گروه‌بندی تبلیغات شامل جغرافیا ، دستگاه‌های مختلف (تبلت، موبایل، pc) و نوع محصول است. به عنوان مثال، یک فروشگاه مبلمان برای هر یک از محصولات خود مانند میز و صندلی و … می‌تواند گروه‌های تبلیغاتی مختلفی داشته باشد.

گروه‌بندی کلمات کلیدی به وضوح بر نمره کیفیت کلیدواژه‌های شما تأثیر می‌گذارد و نتیجه این گروه‌بندی مناسب موارد زیر است:

 • کلیک های موثرتر و ترافیک بیشتر
 • نرخ تبدیل بهتر و ROI بالاتر
 • صرف هزینه مقرون به صرفه برای تبلیغات
 • امتیاز کیفی بالاتر

تبلیغات آنلاین کسب و کار

در کمپین تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز کسب و کار شما به صورت آنلاین صورت می‌گیرد و با نمایش تبلیغ در صفحه اول گوگل انتظار کلیک بر روی تبلیغ ایجاد می‌شود و این امر تنها با انتخاب کلیدواژه‌های مناسب فعالیت شما امکان‌پذیر است.

استفاده از کلیدواژه‌های مناسب برای کسب و کار شما در کمپین ادوردز چندین مزیت مهم را به دنبال دارد:

 • تضمین ترافیک واجد شرایط
 • نرخ کلیک بالاتر از طریق (CTR)
 • هزینه کمتر برای هر کلیک (CPC)
 • رتبه بندی موتورهای جستجو با پرداخت هزینه بهتر
 • امتیاز کیفیت بالاتر

بررسی و مانیتورینگ تبلیغ به صورت مداوم

تبلیغات کلیکی گوگل

یک کمپین بهینه و با هزینه مناسب در ادوردز نیاز به مانیتور مداوم دارد، ایجاد و نگهداری از کمپین ادوردز کاری نیست که بتوانید یک بار انجام دهید و آن را رها کنید ، PPC و SEO فرآیندهای تکراری و مداومی هستند که نیاز به توجه مداوم در موارد زیر دارد:

 • تحقیق در مورد کلید واژه‌ها
 • دسته‌بندی کلمات کلیدی
 • تنظیم کلمات کلیدی منفی
 • تجزیه و تحلیل داده‌های کلمه کلیدی
 • ایجاد و اولویت‌بندی صفحات فرود

پس لازم به تاکید است که فعال سازی کمپین گوگل ادوردز نیاز به بررسی و تحلیل روزانه تبلیغ دارد و همواره می‌بایست مورد بازبینی قرار گیرد.

نحوه راه اندازی و تنظیم کمپین تبلیغات کلیکی گوگل

اکنون به بررسی نحوه تنظیم یک کمپین متنی یا کلیکی در گوگل ادز می پردازیم:

وارد Adwords شوید و سپس روی “+ Campaign” کلیک کنید.

سپس گزینه “Search Network only” را انتخاب کنید.

ابتدا یک نام برای کمپین خود تنظیم نمایید ، سپس گزینه “Standard” را فعال کنید.

برای گزینه “Networks” ، بهتر است که “Include search partners” در حالت فعال نباشد. غیر فعال بودن این گزینه تضمین می کند که ترافیک شما فقط از جستجوهایی که مستقیماً در Google  صورت گرفته تامین میشود.

سپس می توانید یک “Location” را برای تبلیغ خود انتخاب کنید. مکانی را انتخاب کنید که به پیشنهاد و شرایط شما مربوط باشد.

هر کشوری که مد نظر شماست می توانید زبان همان کشور را برای تبلیغات استفاده کنید به عنوان مثال اگر در یک کشور انگلیسی زبان تبلیغات می کنید ، “انگلیسی” را به عنوان زبان مورد نظر انتخاب کنید .

تنظیم هزینه ها در تبلیغ:

سپس می توانید Bid strategy (استراتژی هزینه ها) را تنظیم کنید.
اگر یک تازه وارد در تبلیغات ادوردز هستید ، ممکن است بخواهید گزینه “حداکثر کلیک” را انتخاب کنید.
از آنچه در اینجا انتخاب می‌کنید خیلی نگران نباشید، زیرا می‌توانید بعدا این موارد را تغییر و به دلخواه خود تنظیم کنید، حتی می‌توانید به صورت دستی مبلغ مورد نظر خود را برای هر کلیک و هر کلیدواژه به صورت جداگانه تعیین نمایید.

بخش بودجه روزانه مبلغی را نشان می‌دهد که هر روز برای تبلیغات خود هزینه می کنید. تبلیغات شما هرگز از این حد خرج روزانه فراتر نمی‌رود.

سایر افزونه های گوگل :

پس از کمی کار با پنل گوگل ادز ، می توانید با بخش “Ad extensions” تبلیغ خود را بهینه تر فعال کنید و مواردی همچون سایت لینک ،گزینه شماره تماس ،گزینه ارسال پیامک و … برای تبلیغ اضافه نمایید و به جذابیت تبلیغ بیفزایید.

با این حال ، اکنون، فقط روی “Save and continue” کلیک کنید.

برای تعریف کلمات‌کلیدی می‌توانید با وارد کردن آدرس URL صفحات مختلف دیگری که در آن ترافیک دارید، پیشنهادات کلمات کلیدی را بدست آورید.

تنظیم حالت کلیدواژه ها

تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز

هنگام ثبت کردن کلمات کلیدی خود، می بایست  به ” Match Types ” توجه کنید.
به صورت کلی حالت کلمات به صورت زیر می‌باشند.
حالت Broad : وسیع‌ترین طیف مخاطبین را مورد هدف قرار میدهد. به عنوان مثال کلمه (تور اسپانیا) با سرچ (سفر به اسپانیا) نیز نمایش دارد.
حالت Broad modifier : در صورتیکه در عبارت سرچ شده، عباراتی قبل، بعد و یا بین کلمه کلیدی قرار گیرد نیز تبلیغ نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال کلمه (تور اسپانیا) با سرچ (رزرو تور ارزان اسپانیا) نیز نمایش دارد.
حالت Phrase : در صورتیکه در عبارت سرچ شده ، عباراتی قبل و یا بعد از کلمه کلیدی قرار گیرد نیز تبلیغ نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال کلمه (تور اسپانیا) با سرچ (تور اسپانیا ارزان) نیز نمایش دارد.
حالت Exact : در این حالت آگهی شما تنها زمانی نمایش داده خواهد شد که کاربر دقیقا همان کلمه را سرچ نماید.

Exact Match اغلب بهترین گزینه برای افرادی است که تازه با ادوردز شروع به کار کرده‌اند تا بتوانند در حالتی بهینه ترافیک شبکه جستجو را بدست آورند.

تنظیمات مربوط به لینک صفحه ورود و متون تبلیغ

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که عناوین تبلیغ شما با صفحه فرود شما مطابقت دارد، در حقیقت می‌توان به این موضوع اشاره کرد که هر گروه تبلیغ می‌بایست متنی مرتبط با همان url و همان کلید واژه‌ها را داشته باشد.

به عنوان مثال اگر کسب و کار شما در زمینه لوازم خانگی است و محصولات مختلفی در این زمینه ارائه می‌دهید، می‌توانید برای کلیدواژه خرید میز ، url  مرتبط با این کلیدواژه و همچنین متن تبلیغ مرتبط با همین کلیدواژه را انتخاب نمایید و در گروهی دیگر اگر کلیدواژه خرید آبمیوه گیری را انتخاب می‌کنید url و متن تبلیغ مرتبط با کلیدواژه آبمیوه‌گیری را استفاده نمایید که تا حد زیادی به بهینه شدن و جذب مخاطب هدف کمک می‌کند.

فرمت متون تبلیغ

متن تبلیغ شما در تبلیغات کلیکی می‌بایست به فرمت زیر باشد:

عنوان اول :حداکثر 30 کاراکتر با احتساب space

عنوان دوم :حداکثر 30 کاراکتر با احتساب space

عنوان سوم :حداکثر 30 کاراکتر با احتساب space

خط توضیحات اول : حداکثر 90کاراکتر با احتساب space

خط توضیحات دوم: حداکثر 90کاراکتر با احتساب space

در سمت راست صفحه، گوگل با توجه به کمپین ایجاد شده از طرف شما، پیشنهاداتی جهت بهینه‌شدن و جذابیت هر چه بیشتر تبلیغ ارائه می‌دهد.

پیشنهاد می کنیم قبلا از نوشتن متن تبلیغ، مقاله ترفندهایی برای نوشتن متن تبلیغ جذاب در گوگل ادز را مطالعه نمایید.

نتیجه‌گیری:

در تبلیغات کلیکی گوگل یا به اصطلاح رایج تبلیغات متنی، با سرچ کلمات کلیدی مرتبط با خدمات و محصولات ارائه شده در سایت شما، تبلیغ سایتتان در صفحه اول گوگل نمایش داده می‌شود.

در این نوع تبلیغ شما می‌توانید کلیدواژه‌ها و آدرس صفحه ورود و متن تبلیغ مورد نظر خود را ثبت کنید و با رعایت موارد ذکر شده در مقاله به بهینه شدن تبلیغ خود کمک نمایید.

نکته مهم در این نوع تبلیغ یافتن کلیدواژه مناسب و بهینه در مورد کسب و کار شما می‌باشد تا کاربران هدف پس از کلیک بر سایت شما تبدیل به مصرف کننده واقعی شوند.

مواردی از قبیل سرعت سایت، نمره کیفیت کلمات کلیدی ، mobile friendly بودن سایت، بالا بودن سئو سایت، قرار گرفتن کلمات کلیدی در سایت به صورت text، قرار گرفتن کلمات کلیدی در تگ های title ، H1 و meta description و… در کاهش هزینه کلیک‌ها تاثیرگذار می‌باشند.

در صورت تمایل به فعالسازی کمپین تبلیغات در گوگل با کارشناسان پنجره تماس بگیرید.