به طور کلی تبلیغات در گوگل به دو روش به کاربران نمایش داده می‌شود:

تبلیغات بنری گوگل که در شبکه نمایش گوگل (بیش از 3 میلیون وب‌سایت و اپلیکیشن) پخش می‌شود.

و تبلیغات کلیکی گوگل که به صورت متنی در نتایج نشان داده می‌شود.

طبق ادعای گوگل، این تبلیغات در بیش از 2 میلیون سایت نمایش پیدا می‌کند  که این رقم بیش از 90٪ کاربران اینترنت را شامل می‌شود.

تبلیغات بنری گوگل یا GDN

انواع مختلف تبلیغات بنری

این تصور غلط  بسیار رایج است که تبلیغات بنری فقط امکان نمایش تبلیغ یک عکس را در اختیار شما قرار می‌دهد. در حقیقت، تبلیغات بنری گوگل برای شما این امکان را فراهم می‌کند تا در قالب‌ها و اندازه‌های مختلف، تبلیغاتی غنی در قالب تصاویر و ویدیو انجام دهید.

تبلیغات تصویری (Image Ads)

تصویری ثابت است که کل بلوک تبلیغاتی وب سایت میزبان را پر می‌کند. می‌توانید تصاویر، چیدمان‌ها و رنگ‌های پس زمینه خود را در تبلیغات تصویری تنظیم کنید.

تبلیغات رسانه ای غنی (Rich media Ads)

شامل عناصر تعاملی، انیمیشن‌ها یا جنبه‌های دیگری است که بسته به اینکه چه کسی به این تبلیغ نگاه می‌کند، نحوه نمایش آن تغییر می‌کند. به عنوان مثال، یک چرخ فلک متحرک از محصولات.

تبلیغات ویدیویی (Video Ads)

این تبلیغ در  YouTube نمایش دارد و بسیار محبوب است و می توانید از تبلیغات بنری گوگل ادوردز استفاده کنید تا تبلیغات خود را در کنار فیلم های YouTube به نمایش در آورید.

سایز تبلیغات بنری گوگل:

بیش از 20 تبلیغ مختلف در درون شبکه نمایش گوگل  وجود دارد هر سایتی که برای نمایش تبلیغات گوگل (که به عنوان Google AdSense شناخته می‌شود) ثبت نام می کند، بلوک تبلیغاتی را انتخاب می کند که متناسب با چیدمان وب سایت آنها باشد، پس اگر می خواهید تبلیغات شما در تمامی وب سایت‌ها نمایش داده شود، بهترین کار ایجاد بنرهای تبلیغاتی در سایزهای مختلف است.

تبلیغ کنندگان می‌توانند تبلیغات تصویر متحرک و غیر متحرک را در تبلیغ بنری گوگل ادوردز بهتر از تبلیغات HTML5 به نمایش در بیاورید.

توجه داشته باشید که برای تبلیغات بنری گوگل ادوردز، هر تصویر نباید بیشتر از 150 کیلوبایت باشد و فرمت آن می‌تواند به صورت‌هایGIF،JPG،PNG ، SWF،ZIP باشد.

ضروری است که شما برای ایجاد همه آگهی های مختلف ذکر شده در بالا، تبلیغات ایجاد کنید. عدم انجام این کار، دسترسی شما را محدود کرده و نمایش تبلیغات شما در وب سایت های خاص را متوقف می کند، زیرا نمی توانند همه اشکال تبلیغات بنری را در خود جای دهند.

در تبلیغات تصویری و متنی انتظار می رود تا تبلیغات تصویری کلیک بیشتری دریافت نماید و نرخ تبدیل بهتری داشته باشد اما اینگونه نیست و تبلیغات متنی به دلیل ریسپانسیو بودن، در موقعیت های بسیاری قابلیت نمایش دارد.

بدین صورت که ممکن است تبلیغات تصویری در هر سایت و موقعیتی مطابق سایز در نظر گرفته شده نباشد ولی تبلیغات متنی به دلیل ریسپانسیو بودن می تواند خود را در فضای در نظر گرفته شده نمایش دهد.

یک منبع مناسب برای تبلیغات بنری Google Display Builder است، اما اطمینان حاصل کنید که در تبلیغات خود پیامی جذاب برای مخاطب انتخاب کرده اید و از طرحی مانند “اینجا را کلیک کنید” یا “اکنون بخرید” و… استفاده نمایید.

هدف قرار دادن در تبلیغات بنری گوگل: (Targeting on the Google Display Network)

شما می توانید مخاطبان را در تبلیغات بنری هدف قرار دهید تا دسترسی شما به افرادی که احتمالاً علاقه مند به محصولات یا خدمات شما هستند، محدودتر شود. این امر می تواند از طریق موارد زیر انجام گیرد:

محدودیت مکان نمایش تبلیغ: (Placement Targeting)

این محدودیت این امکان را به شما می دهد تا مکان نمایش تبلیغ را مشخص نمایید و تبلیغ را محدود به سایت های خاصی نمایید تا مخاطب تبلیغ هرچه بیشتر هدفمند باشد.

همچنین می توانید از AdWords Display Planner استفاده کنید تا به شما کمک کند وب سایتهایی را پیدا کنید که تبلیغات بنری گوگل را داشته باشند و مشابه سایتهایی باشد که می خواهید در آنها ظاهر شوید.

هدفگذاری متنی: (Contextual Targeting)

این رایج ترین نوع هدف گذاری است ، زیرا از کلمات کلیدی مرتبط با محصولات و خدماتی که ارائه می دهید استفاده می کند. در مرحله اول شما نیاز به ایجاد یک لیست کلمات کلیدی دارید و گوگل تبلیغات بنری شما را بهینه می کند تا در سایت های مربوط به کلمات کلیدی شما نمایش داده شود.

هدف گذاری موضوعی: (Topic Targeting)

هدفمندی موضوع به شما امکان می دهد از لیست موجود با موضوعات صفحه انتخاب کنید به این معنی که تبلیغات شما فقط در صفحات مربوط به آن موضوع نمایش داده می شوند.
نکته منفی این است که شما نمی توانید خیلی از موضوعات را دقیقا هدف گذاری کنید ، به این معنی که ریسکی برای تبلیغات شما در سایت های غیر مرتبط وجود دارد.
با توجه به این نکته ، من همیشه پیشنهاد می کنم هدفگذاری موضعی را با یک روش هدف گذاری دیگر ترکیب کنید تا اطمینان حاصل کنید که تبلیغات شما بسیار هدفمند بوده و بنابراین مربوط به کسانی است که می خواهید هدف گذاری کنید.

 

هدف گذاری بر اساس علایق : (Interest Targeting)

این روش هدف گذاری ار اساس علایق کاربر می باشد ، اما این روش هدف گذاری با هدفگذاری موضوع متفاوت است. هدفگذاری بر اساس علاقه به تبلیغ کنندگان اجازه می دهد تا کاربر را هدف قرار دهند ، نه محتوای صفحه ، به این معنی که ممکن است کاربر در زمان نمایش تبلیغ شما به هر چیزی نگاه کند (مشروط بر اینکه آنها در سایتی در شبکه نمایش گوگل قرار داشته باشند.)گوگل قادر است هر بار که به صفحه ای در شبکه تبلیغاتی خود مراجعه می کند کوکی ها را در رایانه های کاربران ذخیره کند. به اینها کوکی های DoubleClick گفته می شود.

با این حال ، اگر افراد مرتباً صفحات مربوط به یک دسته خاص (علاقه) را مرور می کنند ، به لیست افرادی که گوگل فکر می کند علاقه مند به آن دسته هستند اضافه می شوند.

 

بازاریابی مجدد : (Remarketing)

بازاریابی مجدد به شما امکان می دهد کوکی را در رایانه بازدیدکنندگانی که از صفحات وب سایت شما بازدید می کنند ، ثبت کند. سپس گوگل هر زمان که کاربر از سایتهایی که در شبکه نمایش گوگل بازدید کند ، به طور خاص تبلیغات را به آن افراد نشان می دهد.هدف گذاری مجدد بسیار اساسی است ، به این معنی که شما می توانید برای هرکسی که از سایت شما بازدید کرده است ، تبلیغات را نشان دهید.

به عنوان مثال ، گوگل به شما این امکان را می دهد تا تبلیغات را صرفاً به افرادی که ویدیویی را در صفحه اصلی خود مشاهده کرده اند ، اختصاص دهد یا افرادی که برای مدت معینی در وب سایت شما بمانند تبلیغ را نمایش دهد. هرچه لیست های بازاریابی مجدد بیشتری داشته باشید ، می توانید هنگام هدف قرار دادن مخاطبان خود با استفاده از شبکه نمایش ، هدفمندتر باشید.

گوگل دائماً گزینه های بازاریابی را در دسترس تبلیغ کنندگان قرار می دهد و در طی چند سال گذشته ابزارهایی از جمله تطابق مشتری گوگل را حذف کرده و به کاربران امکان می دهد از طریق بارگذاری لیست های ایمیل در  گوگل ادوردز ، مشتریان را هدف قرار دهند.

ترکیب روشهای مختلف هدفمند:

تبلیغات بنری گوگل این قابلیت را دارد تا از چندین روش هدفگذاری استفاده شود . اگر یک تبلیغ کننده بیش از یک روش هدف گذاری را برای یک گروه تبلیغاتی اعمال کند ، تبلیغات آنها فقط برای افرادی که با هر دو معیار هدفمندی مطابقت دارند ، نمایش داده می شود.

ترکیب یک یا چند روش هدفمند ، برداشتهای احتمالی از تبلیغات شما را کاهش می دهد ، اما شما را در گروه های تبلیغاتی بسیار هدفمند می گذارد.

بنابر این اگر از کاربران خود اطلاعات دقیقی دارید که مطمئن هستید با این هدفگذاری ها تعدادی از آنها را از دست نمی دهید حتما از چند روش هدفگذاری به صورت همزمان جهت بهینه شدن تبلیغ استفاده نمایید تا مطمئن شوید تبلیغ فقط به کاربران هدف شما نمایش داده می شود.

بهینه سازی کمپین های نمایش تبلیغ:

هنگام بهینه سازی کمپین های نمایش ، باید مرتباً گزارش ها را مرور کرده و مکانهای اجرایی قوی را به کمپین های مکان یابی مدیریت شده اضافه کنید. بسیار توصیه می شود که هر سایت غیر مرتبط یا نامناسب را به عنوان (negative placements) “مکان های منفی” در کمپین اضافه کنید.

در صورت هدف قرار دادن دستگاه های تلفن همراه ، برنامه های افزودنی کلیک جهت تماس را اضافه کنید.
جهت نمایش هر چه بیشتر تبلیغ می بایست بودجه خود را افزایش دهید.
بررسی عملکرد تبلیغات براساس منطقه جغرافیایی و حذف مناطقی که بطور منظم عملکرد ضعیفی دارند .
برنامه های تلفن همراه را حذف کنید ،نمایش تبلیغات شما در بازی ها و برنامه های موسیقی احتمالاً برای شما مفید نخواهد بود. بیشتر افراد به طور اتفاقی روی تبلیغات کلیک می کنند تا سریع به بازی برگردند. آنها به جای خرید به دنبال سرگرمی خود هستند. از هدر دادن پول در این کلیکهای اتفاقی خودداری کنید.
بسیاری از استراتژی های دیگر که می توانید برای بهبود مداوم عملکرد کمپین های شبکه نمایش خود داشته باشید وجود دارد اما اگر تازه از تبلیغات بنری برای فعالیت خود استفاده می نمایید می بایست گزارس های تبلیغ را مدام بررسی نمایید .

چه کسب و کارهایی به تبلیغات بنری گوگل نیاز دارند؟

تبلیغات بنری گوگل می تواند برای افزایش عملکرد در بیشتر مشاغل مورد استفاده قرار گیرد.
شبکه Display چندان پرخاشگر نیست ، به این معنی که افراد به طور اتفاقی در حال مرور وب سایت ها هستند و به شما تبلیغات ارائه می شود. اینجاست که معمولاً شبکه نمایش انتقاداتی را دریافت می کند که به همان اندازه شبکه جستجو هدفمند نیست. این در حالی است که اگر جامعه مخاطبین خود را به درستی شناسایی کرده باشید این روش تبلیغ بسیار هوشمندانه و بهینه خواهد بود.

آیا به تبلیغات بنری گوگل نیاز دارید؟ می‌تونید از ما کمک بگیرید!  😉