آیا شما نیاز دارید که در اکانت شما فعالیتی بصورت خودکار انجام شود؟ یا می‌خواهید یک ویژگی مانند شماره تماس به تبلیغات خود اضافه کنید؟ و یا گزارشی از بخش‌های مختلف را بصورت روزانه دریافت کنید؟

شما به کمک اسکریپت‌ها می‌توانید بدون برخورداری از دانش برنامه‌نویسی ویژگی یا فعالیت‌ جدیدی را به اکانت خود اضافه کرده و در زمان خود صرفه‌جویی کنید.

اسکریپت‌های بسیاری زیادی برای ادوردز نوشته شده است اما همه آن ها کاربردی نیستند. ما در این مقاله به بهترین اسکریپت های گوگل ادز می پردازیم.

اما قبل ازمعرفی انواع آن توضیح مختصری درباره اسکریپت می تواند به روشن شدن موضوع کمک کند.

اسکریپت گوگل ادز چیست؟

اسکریپت گوگل ادزاسکریپت‌ها تکه کدهایی هستند که می‌توانید با اضافه‌کردن آن‌ها به اکانت گوگل‌ادز برخی از فعالیت‌ها را بصورت خودکار انجام دهید. استفاده از آن‌ها بسیار اسان است اما در عین حال می‌توانند ویژگی‌های بسیار مفیدی به اکانت اضافه کنند.

انواع اسکریپت های گوگل ادز

1- محدود کردن اضافه برداشت گوگل ادز

اگر از کاربران قدیمی گوگل ادز باشید حتما برایتان پیش آمده که گوگل بیش از مقدار بودجه روزانه از اکانت شما اعتبار برداشت کرده باشد. مثلا بودجه روزانه شما بر روی 20 دلار قرار داشته اما اکانت شما 30 دلار مصرف کرده است!

با اضافه‌کردن این اسکریپت می‌توانید مصرف بیش از حد اکانت خود را محدود کنید.

2-  متوقف کردن کلمات کلیدی با نمره کیفیت پایین

اگر کمپین‌های شما دارای گروه‌ها و کلیدواژه‌های زیادی است و مرتبا از کلیدواژه‌های جدید درتبلیغات خود استفاده می‌کنید مطمئنا تشخیص عملکرد کیوردها سخت و زمانبر است.

پایین بودن نمره کیفیت کیوردها علاوه بر تحمیل هزینه‌های سنگین به اکانت می‌تواند باعث کاهش عملکرد کمپین نیز شود.

این اسکریپت کلیدواژه‌های با نمره کیفیت پایین را تشخیص داده و آنها را متوقف می‌کند.

3- متوقف کردن متن های تبلیغ با CTR پایین

یکی از کارهایی که گوگل برای بهینه‌کردن تبلیغات انجام می‌دهد نمایش بهترین متن تبلیغ به کاربران است. این اسکریپت می‌تواند متن‌های تبلیغاتی با عملکرد پایین را شناسایی کرده و آنها را متوقف کند (به شرطی که در گروه مورد نظر یک متن دیگر به جز آن متن موجود باشد)

این کار می‌تواند در افزایش CTR تبلیغ بسیار موثر باشد.

4- اضافه کردن شماره تلفن ایران به گوگل ادز

با توجه به تحریم بودن ایران، این امکان وجود ندارد تا شما از شماره های ایران استفاده کنید. این اسکریپت گوگل ادز به شما امکان می‌دهد تا به آسانی شماره‌های داخل ایران را در تمامی کمپین های اکانت گوگل ادز اضافه کنید.

5- اضافه کردن utm به URLها

اگر بخواهیم تمامی لینک‌هایی که در تبلیغات وجود دارد را تگ گذاری کنیم، باید زمان زیادی را به این کار اختصاص دهیم. این اسکریپت را می‌توانید در سطح کمپین و گروه تعریف کرده و ورودی‌ها از هر منبع را به راحتی تشخیص دهید.

6- متوقف کردن تبلیغات در صورت پایین بودن پیشنهادات

اگر رقابت در کلیدواژه‌های مورد نظر شما بالا باشد و هزینه کلیک‌هایی که شما برای تبلیغات خود در نظر گرفته‌اید به انداژه کافی رقابتی نباشد کمپین شما با افت CTR و نمره کیفیت روبرو خواهد شد. این اسکریپت قیمت‌های پیشنهادی رقبا را بررسی کرده و اگر اختلاف قیمت بین شما و آن ها زیاد باشد تبلیغ را متوقف می‌کند.

7- ساخت متن تبلیغاتی خودکار

انجام A/B تست یکی از کارهایی است که می‌توان برای آزمایش تبلیغات در حالت‌های مختلف انجام داد. این اسکریپت با جابجایی عناوین و توضیحات می‌تواند متن‌های مختلف ایجاد کند. ساخت متن‌هایی با این شکل می‌تواند در به کارگیری بهینه‌ترین متن تبلیغ به شما کمک کند.

8- بررسی محل های نمایش و نرخ تبدیل در Display Ads

با کمک این اسکریپت می‌توانید محل نمایش تبلیغات خود و میزان نرخ تبدیل آن را به آسانی مشاهده کنید. مطمئنا این اطلاعات می‌تواند در روند تبلیغات شما بسیار موثر باشد.

9- پیدا کردن لینک های خراب

اگر صفحه فرود شما به هر علت با مشکل بارگذاری روبرو شود، تبلیغات شما از سوی گوگل متوقف و برای ادامه کار بایستی به گوگل درخواست بازبینی ارسال شود. این اسکریپت به شما کمک می‌کند تا قبل از توقف تبلیغات لینک‌های شکسته را پیدا کرده و ویرایش نمایید.

10-یافتن آگهی های ضعیف

مطمئنا در تمامی کمپین‌ها، آگهی‌های وجود دارد که از بازخورد پایینی برخوردار هستند. این اسکریپت مواردی از این دست را شناسایی کرده و نمایش می‌دهد و شما می‌توانید آنها را متوقف کنید.

11- حذف دامنه های خاص از تبلیغات GDN

(Google Display Network (GDN یا شبکه تبلیغات بنری گوگل یک بستر عظیم با میلیون‌ها وب‌سایت است که می تواند تبلیغات شما را نمایش دهد. ممکن است شما بخواهید در برخی از مکان‌ها و دامنه‌ها مانند US یا  UK و… نمایش نداشته باشید. این اسکریپت می‌تواند در جهت بهبود مکان‌های نمایش تبلیغ به شما کمک کند.

12- بررسی کیفیت نمایش تبلیغات بنری

اگر وقت کافی برای حذف و پاکسازی وب سایت‌های بی کیفیت را ندارید ، دیگر نگران نباشید، این اسکریپت به طور خودکار مکان‌های مربوط به سریال‌ها، بازی‌های آنلاین و سایر سایت های نامربوط را حذف می کند.

13-شناسایی کلمات کلیدی مشابه

یکی از مشکلاتی که می‌توانیم در کمپین‌های شلوغ با آن مواجه شویم استفاده از یک کلیدواژه در دو گروه تبلیغاتی است. انجام چنین کاری باعث کاهش عملکرد کمپین می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق این اسکریپت را به اکانت خود اضافه کنید.

آموزش اضافه کردن اسکریپت در اکانت گوگل ادز

پس از اینکه با انواع اسکریپت‌های کاربردی گوگل ادز آشنا شدیم در مرحله بعدی به چگونگی استفاده از آن‌ها می‌پردازیم.

برای اضافه کردن اسکریپت به اکانت گوگل ادز، از قسمت بالای اکانت بر روی آیکون آچار کلیک کرده واز تب BULK ACTIONS گزینه ScRIPTS را انتخاب کنید.

اضافه کردن اسکریپت به گوگل ادز

در صفحه بازشده مانند تصویر زیر بر روی علامت + کلیک کنید.

مراحل اضافه کردن اسکریپت به گوگل ادز

 

خب در این مرحله اسکریپت مورد نظر را اضافه کنید.

مراحل اضافه کردن اسکریپت به ادوردز

 

(برای انجام این کار به صفحه اسکریپت رفته، آن را  COPY کرده و سپس در صفحه مشابه صفحه بالا PASTE کنید.)

 

نکته: برای اجرا شدن اسکریپت باید اجازه دسترسی به اکانت داده شود.

برای انجام این کار مانند تصویر زیر بر روی گزینه Authorize کلیک کنید.

AUTHORIZE کردن اکانت

 

پس از اجازه دسترسی و کلیک بر روی Preview  و نمایش عبارت Successful  در قسمت STATUS، بر روی Run کلیک کرده تا اسکریپت آغاز به کار کند.

زمان برای اجرای اسکریپت

 

جمع‌بندی

صدها اسکریپت برای راحتی هر چه بیشتر کاربران برای تبلیغات در گوگل نوشته شده است اما، ما در این مقاله ما سعی کردیم بهترین اسکریپت‌های گوگل ادز را به شما معرفی کنیم.

با استفاده از اسکریپت‌ها می‌توانید بسیاری از کارها را بصورت خودکار انجام داده و زمان لازم برای انجام آن‌ها را ذخیره کنید.