در کمتر از یک دهه، بازاریابی موتور جستجو یا Search Engine Marketing ، به محبوب‌ترین شیوه تبلیغاتی دیجیتال در دنیا بدل شده است.

مانند بسیاری از مشاغل دیگر، بازاریابی در موتورهای جستجو می‌تواند برای شما اولین گزینه جذب مشتری باشد. این کار نه تنها محصولات و خدمات شما را در مقابل مشتریان مناسب قرار می‌دهد، بلکه به طرز شگفت‌آوری نیز مقرون به صرفه است.

برای بسیاری از افراد و مشاغل اصطلاح بازاریابی موتور جستجو می‌تواند در ابتدا گُنگ و مبهم به نظر برسد، به خصوص اگر آنها قبلا تجربه بازاریابی دیجیتال را نداشته باشند.

اگر بودجه تبلیغاتی شما محدود است اولین و آخرین پیشنهاد ما به شما تبلیغ در گوگل است و احتمالا رقیبان شما در حال حاضر از این شیوه بازاریابی به بهترین شکل استفاده می‌کنند.

برای اینکه متوجه شوید که SEM چقدر قدرتمند است، بطور کامل این مقاله را مطالعه کنید.

بازاریابی موتور جستجو چیست ؟

موتورهای جستجوی زیادی وجود دارد (یاهو، بینگ، گوگل، یاندکس، بایدو) که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها به تبلیغات بپردازید اما با توجه به استفاده حداکثری کاربران ایرانی از گوگل، و بهینه‌شدن مطلب سعی می‌کنیم تنها به گوگل بپردازیم.

SEM چیست

با جستجوی کلیدواژه‌ها در گوگل، لیستی از سایت‌هایی که ارتباط بیشتری با آن کلیدواژه دارند، به شما نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید بر روی هر یک از سایت‌ها کلیک کنید.

اهمیت این موضوع به این خاطر است که چندین هزار مشتری می‌توانند با سرچ کلیدواژه‌های مورد نظر شما، در کسری از ثانیه به سایت شما وارد شده و به مشتریان شما تبدیل شوند.

با توجه به گسترش تجارت الکترونیک و محبوبیت آن در بین مردم، این یک فرصت است که شما محصولات و خدمات خود را در جلوی چشم میلیون‌ها بیننده قرار دهید.

بازاریابی موتور جستجو یا SEM چگونه کار می کند؟

این نوع بازاریابی به دو دسته ارگانیک (SEO) یا تبلیغاتی ( PPC) تقسیم می‌شود:

قبل از اینکه موتورهای جستجو رتبه بندی پولی را ابداع کنند تنها راه قرارگرفتن در لینک اول بهینه‌سازی سایت و نمایش در نتایج ارگانیک بود هرچند در آن زمان قرارگرفتن در لینک اول به مراتب آسان‌تر از شرایط کنونی بود.

بازاریابی موتور جستجو یا SEM چگونه کار می کند؟

مطالعات اخیر نشان می دهد که 3 نتیجه برتر گوگل، معمولاً در حدود 53٪ از جستجوهای ماهیانه را جذب می کنند. بنابراین، با توجه به رقابت شدید سایت‌ها برای تصاحب این مکان‌ها شما نیاز به زمان زیادی خواهید داشت تا بتوانید در لینک‌های برتر گوگل قرار بگیرید.

اما پس از اینکه موتورهای جستجو رتبه‌بندی پولی را در کنار نتایج ارگانیک قرار دادند، کاربران بدون در نظر گرفتن زمان، و با صرف هزینه توانستند سایت خود را  در نتایج برتر نمایش دهند.

قیمت هر کلیک با توجه به رقابت و حوزه کاری می‌تواند متفاوت باشد. هر چقدر که سایت‌های بیشتری بر روی یک کلیدواژه تبلیغات انجام دهند هزینه آن کلیدواژه بالاتر خواهد بود.

خوشبختاته میلیون‌ها کلیدواژه وجود دارد که شما می‌توانید از آنها در تبلیغات خود استفاده کنید.

تفاوت SEO و PPC در بازاریابی موتور جستجو یا SEM

تا این جا با دو شکل از بازاریابی موتورهای جستجو آشنا شده اید. اما اینکه از کدام روش استفاده کنید بستگی به تصمیم شما خواهد داشت.

SEO

برای انجام این کار نیاز به دانش فنی، کیفیت بالای محتوا، تعداد افراد بازدیدکننده و… خواهید داشت. در ابتدای کار هزینه انجام SEO ممکن است از PPC بالاتر باشد اما با گذشت زمان میانگین هزینه شما کاهش خواهد یافت.

seo

همچنین با بهینه سازی سایت می‌توانید تا مدت زیادی در لینک اول گوگل قرار گرفته و کاربران را بصورت اورگانیک به سایت خود جذب کنید.

البته انجام این کار ساده نیست و ممکن است برای اینکه در لینک‌های برتر نتایج، نمایش داده شوید به ماه‌‌ها زمان نیاز باشد.

PPC

که با نام دیگر پرداخت به ازای کلیک نیز شناخته می‌شود، یک استراتژی تبلیغاتی دیجیتال نسبتاً جدید است که موتورهای جستجو را طی یک دهه گذشته تغییر داده است. تبلیغات PPC نه تنها به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد درآمد زیادی داشته باشند بلکه به مشاغل نیز امکان می‌دهد از میلیون ها بازدید کننده روزانه استفاده کنند.

ppc

با استفاده از این روش برای هر کلیدواژه مبلغی را تعیین کرده و پس از کلیک کاربران بر روی تبلیغ و ورود به سایت، گوگل مبلغ را از اعتبار شما کسر خواهد کرد.

هزینه کلیک‌ها با توجه به رقابت در آن کلیدواژه متفاوت می باشد. اگر شما پیشنهاد خوبی ارائه دهید می‌توانید در لینک‌های نخست گوگل قرار بگیرید ولی اگر پیشنهاد شما به حد کافی نباشد ممکن است گوگل سایت شما را در لینک‌های پایین تر نمایش دهد.

حداکثر تعداد لینک‌های تبلیغاتی در صفحه اول 7 مورد است که 4 سایت در بالای نتایج اورگانیک و 3 سایت در زیر نتایج اورگانیک نمایش داده می‌شود.

کدام استراتژی SEM بهتر است؟

با همه‌ی این توضیحات احتمالا هنوز در انتخاب استراتژی خود مطمئن نیستید و نمی‌دانید کدام شیوه بازاریابی برای شما مناسب‌تر است!

کدام استراتژی SEM بهتر است؟

خب هر دو استراتژی، مزایا و معایب خود را داشته و تحت تاثیر دو فاکتور مهم مثل زمان و پول هستند.

به طور کلی اگر می‌خواهید نتایج فوری کسب کنید و زمان برای شما اهمیت بالایی دارد PPC گزینه بهتری خواهد بود. اما اگر دارای زمان کافی برای بهینه سازی سایت خود هستید می توانید SEO را انتخاب کنید. به روزرسانی‌های مداوم گوگل یکی از چالش‌هایی است که می‌تواند بر روی رتبه بندی سایت شما تاثیرگذار باشد.

بهترین استراتژی بستگی به اهداف بازاریابی شما خواهد داشت. اما می‌توانید با انتخاب هر دو روش در کنار یکدیگر به نتایج خوبی دست پیدا کنید. تبلیغات گوگل در کنار سئو یک مکمل فوق‌العاده است تا بتوانید با استفاده از هر دو فاکتور زمان و پول، تعداد کاربران و مشتریان خود را افزایش دهید.

برای مثال می توانید از PPC برای کلیدواژه‌های رقابتی و دشوار استفاده کرده و از SEO در کلیدواژه‌های به اصطلاح “دم دراز” و آسان‌تر استفاده نمایید. به این ترتیب می‌توانید با ترکیب هر دو استراتژی نتایج خوبی کسب کنید.

Sending
User Review
5 (2 votes)