تبلیغات در گوگل می تواند آسانسور موفقیت شما باشد و یک شبه سایت شما را در صدر نتایج گوگل نمایش دهد اما این یک طرف قضیه است. در طرف دیگر ممکن است با اعمال تنظیمات اشتباه در اکانت خود تمامی سرمایه خود را بدون هیچ بازخوردی از دست بدهید!

یکی از سئوالات مهمی که معمولا ذهن کاربران گوگل ادوردز را به خود مشغول می‌کند نحوه‌ ساخت کمپین در گوگل ادز و بهینه سازی آن است. تنظیمات کمپین باید به چه صورت باشد و چه مراحلی را طی کنیم تا کمترین هزینه را به گوگل بپردازیم؟

در این پست به صورت کاملا شفاف و تصویری به شرح این موضوع می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

مرحله اول: ساخت کمپین در گوگل ادز

در قدم اول و بعد از ورود به اکانت ادوردز و رفتن به مرحله ساخت کمپین، بایستی تنظیمات مورد نظر را برای کمپین خود اعمال کنید.

در این بخش مشابه تصویر زیر با توجه به هدف خود یکی از گزینه‌ها را انتخاب می‌کنیم. با توجه به دریافت ترافیک، ما بر روی گزینه Website traffic کلیک می‌کنیم.

نکته: اگر گزینه‌های موجود مورد دلخواه شما نیست می‌توانید بر روی علامت چرخ دنده کلیک کنید.

مراحل ساخت کمپین در گوگل ادز

در مرحله بعدی با توجه به نوع کمپین، گزینه مورد نظر را انتخاب و بر روی Continue کلیک می‌کنیم.

مراحل ساخت کمپین در ادوردز

خب در صفحه جدید در قسمت Campaign Name نام کمپین را وارد کرده و در بخش Networks مانند تصویر زیر تیک‌ها را برمی‌داریم.

علت انجام این کار ایجاد تمرکز کمپین، تنها بر روی تبلیغات در نتایج جستجو است. برداشتن تیک‌ها باعث می شود که تبلیغات در فضاهایی جز نتایج گوگل نمایش داده نشود و به همین خاطر تا حدودی در هزینه‌های کمپین صرفه‌جویی شود.

راه اندازی کمپین ادوردز

در قدم بعد Locations را بر روی All countries and territories قرار می دهیم. سپس مانند تصویر زیر عمل می‌کنیم:

تنظیمات کمپین ادوردز

با توجه به ایرانی‌بودن احتمالی مخاطبان شما، زبان تبلیغ را نیز بر روی Persian قرار می‌دهیم. اما پیشنهاد ما این است که این مورد را روی All languages قرار دهید!

آموزش تنظیمات کمپین گوگل ادوردز

در بخش Audiences می‌توانید مخاطبان خود را بر اساس دسته‌بندی خاص مورد هدف قرار دهید. همچنین می‌توانید با فعالسازی ریمارکتینگ به کاربرانی که از سایت شما بازدید کرده اند اما خرید خود را کامل نکرده اند تبلیغات خود را نمایش دهید. به زودی مطلبی در این مورد منتشر خواهیم کرد.

نکته: پیشنهاد می‌کنیم تنظیمات این بخش را انجام نداده و پس از فعالسازی کمپین و در صورت تمایل این بخش را فعال کنید.

اموزش تنظیمات گوگل ادز

در بخش Budget بودجه روزانه کمپین را مشخص کرده و در قسمت Bidding استراتژی هزینه کلیک را با توجه به سیاست تبلیغاتی خود انتخاب می‌کنیم. به عنوان مثال اگر هدف شما دریافت بیشترین کلیک است می‌توانید مانند تصویر زیر استراتژی خود را بر روی Maximize clicks قرار داده و سقف مبلغی که برای هر کلیک می‌خواهید پرداخت شود را مشخص کنید.

مراحل ساخت کمپین ادوردز

نکته: اگر کلیدواژه های شما دارای هزینه های متفاوتی از یکدیگر هستند این بخش را بر روی Manual CPC قرار داده و هزینه های انها را بصورت دستی برای نمایش در صفحه اول تنظیم کنید.

در صورتی که از استراتژی Manual CPC استفاده نمایید، می توانید با زدن تیک عبارت Help increase conversions with Enhanced CPC به گوگل اجازه دهید تا برای دریافت نرخ تبدیل بهتر از سقف بودجه روزانه هزینه بالاتری مصرف کند. اگر نمی‌خواهید این اجازه به گوگل داده شود تیک این قسمت را بردارید.

Help increase conversions with

در بخش پایینی بر روی متن  Show more settings کلیک کنید تا پنجره زیر نمایش داده شود:

در این بخش مانند تصویر بر روی Ad Schedule کلیک کرده و زمان‌بندی مشخصی که قادر به پشتیبانی مناسب از کاربران خود باشید را تنظیم کنید.

تنظیم زمانبندی در ادوردز

همچنین با زدن گزینه Ad rotation بر روی گزینه Optimize: Prefer best performing ads کلیک کنید. با تنظیم این گزینه از میان متن های تعریف شده بهترین متن تبلیغ انتخاب و به کاربران نمایش داده خواهد شد.

اگر گزینه Do not optimize: Rotate ads indefinitely را انتخاب کنید متن ها بصورت چرخشی به کاربران نمایش داده شده و کارایی متن ها در نظر گرفته نخواهد شد. پیشنهاد ما استفاده از گزینه اول است.

در گام بعدی با زدن گزینه Sitelink Extention بخشی مانند تصویر ظاهر می شود. با کلیک روی New Sitelink Extension می توانید لینک های مهم سایت را در این بخش اضافه کرده و توضیحاتی مختصر را برای آن درج کنید.

تنظیمات افزونه ها

سایت لینک‌ها یکی از مهمترین افزونه ها در گوگل ادز هستند پس به بهترین شکل از آنها استفاده کنید.

Calloutها نیز یکی از پرکاربردترین افزونه‌های گوگل ادز هستند که می‌توانید از آنها برای نشان دادن ویژگی‌های محصولات و نقاط قوت کسب و کار خود استفاده کنید. مثل پشتیبانی 24 ساعته و …

برای تنظیمات بیشتر اکشتنشن‌ها می‌توانید از افزونه‌های بیشتری برای تبلیغات خود استفاده کنید.

در نهایت بر روی SAVE AND CONTINUE کلیک کرده تا کمپین ساخته شود.

 

SAVE AND CONTINUE

در پنجره باز شده نام گروه، هزینه کلیک پیش‌فرض و تعدادی از کلیدواژه‌های مورد نظر خود را وارد کرده و مجدد بر روی SAVE AND CONTINUE  کلیک کنید.

خب این مرحله یکی از مهمترین بخش‌های تبلیغات است! در این بخش شما می‌توانید با اضافه‌کردن یک متن تبلیغاتی جذاب بازگشت سرمایه تبلیغ را تضمین کنید. کافیست از عناوین و توضیحات مناسب در متن خود استفاده کنید.

برای آشنایی با نحوه نگارش متن تبلیغ می توانید مقاله تکنیک های نوشتن متن تبلیغ در گوگل ادز را مطالعه نمایید.

تنظیمات ادگروپ در گوگل ادز

پس از تکمیل این بخش بر روی SAVE AND CONTINUE  کلیک کنید.

خب تا اینجا با ساخت کمپین در گوگل ادز اشنا شدیم. در مرحله بعد به تکنیک‌های بهینه سازی اکانت می پردازیم.

مرحله دوم: بهینه سازی کمپین در گوگل ادز

استفاده از گروه‌های مرتبط

برای بالا بردن ارتباط کلیدواژه‌ها با متن تبلیغ و صفحه فرود، حتما از چند گروه تبلیغاتی استفاده کنید. استفاده از گروه‌های مختلف با صفحه فرود اختصاصی می‌تواند هم در کاهش هزینه‌ها و هم در بالا بردن نرخ تبدیل تبلیغات موثر باشد.

بررسی کلیدواژه‌ها

در مدت کوتاهی پس از فعالسازی تبلیغ می توانید متوجه این موضوع شوید که چه کلیدواژه‌هایی دارای بازخورد بهتر است و از چه کلیدواژه‌هایی باید چشم پوشی کنید. با توجه به این مسئله می توانید هزینه‌های خود را مدیریت کرده و از بهترین کلیدواژه‌ها در تبلیغات خود استفاده کنید.

برای درک این مسئله می توانید با فعالسازی تنظیمات Conversion از تعداد و نرخ تبدیل کلمات کلیدی آگاه شوید.

بررسی سرچ ترم (Search Terms)

سرچ ترم‌ها عباراتی هستند که از نظر گوگل، مشابه با کلیدواژه‌های تعریف شده در کمپین هستند. به همین علت در هنگام سرچ آنها توسط کاربران تبلیغات نمایش داده شده و کاربران می توانند به سایت شما وارد شوند.

اگر در سرچ ترم‌ها تعداد زیادی از کلمات یا عبارات نامرتبط وجود دارد لازم است که حالت کلیدواژه‌های گروه یا کمپین خود را تغییر دهید. با انجام این کار می‌توانید تا حد زیادی از دست جستجوهای نامرتبط خلاص شوید.

اضافه کردن کلمات منفی (Negative Keyword) 

اگر در کمپین خود  از حالت‌های مختلف کلیدواژه استفاده می کنید، تعریف کلماتی که نمی‌خواهید تبلیغ با آنها به کاربران نمایش داده شود را فراموش نکنید!

یکی از مهمترین بخش‌های بهینه سازی کمپین مربوط به کلماتی است که تبلیغ با آنها نمایش داده نشود. تعریف Negative Keywords به چند دلیل مهم است:

  • عدم نمایش در برخی از جستجوهای نامرتبط هزینه های شما را کاهش می دهد.
  • باعث می‌شود حجم نمایش تبلیغ (Search imperssion share) ، برای جستجوهای غیرمرتبط انجام نشود.
  • می‌توانید از نمایش همزمان تبلیغات در دو گروه با موضوعات مشابه جلوگیری کنید.

نکته: اگر تبلیغات شما مربوط به شهر خاصی مثل تهران است، می‌توانید با اضافه کردن نام سایر شهرهای ایران تا حدودی از جستجوهای نامرتبط جلوگیری کنید.

نوشتن متن های مختلف

در هر گروه تبلیغاتی از چندین متن مختلف استفاده کنید. این کار می تواند به شما در انتخاب بهترین متن کمک کند. متن تبلیغاتی جذاب باعث افزایش نرخ کلیک (CTR) و در نهایت کاهش هزینه ها می‌شود.

همچنین تا حد امکان در متن‌های خود از ویژگی keyword insertion استفاده کنید. این کار باعث می‌شود متن تبلیغ شما با جستجوی کاربران مطابقت بیشتری داشته باشد.

محدود کردن مناطق جغرافیایی

اگر هدف کمپین شما برای یک کشورخاص است می توانید با محدود کردن نمایش تبلیغ در سایر کشورها تنها کاربران مورد نظر خود را هدف قرار دهید. این کار می تواند تاثیر چشمگیری در بهبود عملکرد تبلیغ داشته باشد.

فعالسازی افزونه‌ها

افزایش نرخ کلیک یکی از تاثیراتی است که می توانید با فعالسازی افزونه ها به آن دست یابید. علاوه بر آن می توانید گزینه‌هایی مانند تماس مستقیم کاربران، لینک های مختلف سایت و یا ویژگی های محصولات خود را به متن اضافه کنید.

بهبود لندینگ‌پیج

از عوامل تاثیرگذار دیگر در بهبود هزینه ها و افزایش نرخ تبدیل مرتبط بودن لندینگ پیج با کلمات کلیدی و متن تبلیغ است. هر چه میزان ارتباط صفحه فرود با گروه های تبلیغاتی بیشتری باشد شما هزینه کمتری برای جذب کاربران پرداخت کرده و کاربران بیشتری به خریدار تبدیل می شوند.

جمع بندی

تنها فعالسازی یک کمپین ادوردز نمی‌تواند در میزان فروش و افزایش سود شما تاثیرگذار باشد. حتی ممکن است تنظیمات اشتباه کمپین، منجر به تحمیل هزینه های گزاف و بدون هیچ بازخوردی شود. در صورتی که قصد دارید یک کمپین گوگل ادز فعال کنید حتما قبل از آن روشهای بهینه سازی اکانت را مطالعه کرده و یا از شرکت‌های معتبر در این زمینه کمک بگیرید.

کارشناسان پنجره در تمامی ایام هفته و بصورت 24 ساعته پاسخگوی سوالات شما هستند.