اولین گام برای راه اندازی یک کمپین کلیکی موفق و افزایش ترافیک سایت از طریق روش‌های اورگانیک استفاده از یک کیوردپلنر قدرتمند برای پیدا کردن کلیدواژه‌های هدف است. البته این کار خیلی پیچیده نیست و شما با استفاده از گوگل کیورد پلنر به راحتی می‌توانید عملیات keyword Research یا تحقیق کلمات کلیدی خود را انجام دهید.

اگر از جستجوی کاربران هدف خود بی اطلاع باشید نمی‌توانید استراتژی درستی برای تبلیغات خود داشته باشید و بعد از مدتی ناامید خواهید شد.

هرچند کیورد پلنر گوگل تنها ابزار برای تحقیق کلمات کلیدی نیست اما با توجه به داشتن قابلیت‌هایی مهم مانند نمایش میزان سرچ کلیدواژه‌ها در گوگل و تفکیک حجم سرچ بر اساس موقعیت مکانی و زمانی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای سئوکاران محسوب می‌شود.

ساخت اکانت گوگل کیورد پلنر

برای استفاده از کیورد پلنر گوگل ابتدا باید یک اکانت گوگل بسازید. برای این کار به آدرس accounts.google.com رفته تا صفحه‌ای مشابه تصویر زیر به شما نمایش داده شود.

ثبت نام کیورد پلنر

 

فیلدهای درخواستی را تکمیل کرده وبر روی Next کلیک کنید. (در صورت داشتن اکانت می‌توانید با کلیک بر روی عبارت Use my current email address instead مشخصات اکانت خود را وارد کنید)

بعد از تایید شماره تلفن و ساخت اکانت به آدرس ads.google.com رفته و بر روی New Google Ads Account کلیک کنید. (با توجه به تحریم کشور ایران از برنامه‌‌های تغییر IP استفاده کنید)

ثبتنام کیورد پلنر

نکته: استفاده از کیوردپلنر رایگان است و نیازی به فعالسازی تبلیغات نیست.

در صفحه جدید هدف شما از تبلیغات پرسیده می‌شود که با توجه به عدم اجرای کمپین تبلیغاتی شما باید بر روی قسمت مشخص‌شده (Switch to Expert Mode) مانند تصویر زیر کلیک کنید:

مراحل ثبت نام گوگل کیورد پلنر

بعد از ورود به صفحه‌ای مشابه تصویر زیر بر روی Create an account without a campaign کلیک کنید.

مراحل ثبتنام کیورد پلنر

در بخش بعد بر روی Submit کلیک کنید.

رجیستر کیورد پلنر

تبریک. اکانت شما با موفقیت ساخته شد! با کلیک بر روی Explore Your Account به اکانت گوگل ادز خود وارد شوید.

پایان مراحل ثبت نام keyword planner

در بالای صفحه با کلیک بر روی آیکون آچار (Tools & Setting) مانند تصویر از تب planning بر روی Keyword planner کلیک کنید.

اموزش پلنر گوگل

به کیورد پلنر خوش آمدید. برای چگونگی استفاده از این ابزار قدرتمند با ما همراه باشید.

نحوه استفاده از گوگل کیورد پلنر

پس از ورود به صفحه کیورد پلنر با گزینه‌های زیر مواجه می‌شویم:

نحوه استفاده از کیورد پلنر

Discover New Keywords یا کشف کلیدواژه‌های جدید

با رفتن به این بخش می توانید کلیدواژه‌های جدید و مشابه با کلیدواژه مورد نظر را کشف کنید. در صورتی که می‌خواهید یک کمپین کلیکی تبلیغات در گوگل راه‌اندازی کنید و به کلیدواژه‌های مناسب نیاز دارید از این قسمت استفاده کنید.

Get Search Volume and Forecasts یا میزان سرچ کلیدواژه

اگر مقدار سرچ در گوگل و میزان تقریبی هزینه کلیک کلیدواژه‌ها برای شما مهم است می توانید با رفتن به این بخش این اطلاعات را دریافت کنید.

در ادامه ما هر دو بخش را بررسی و امتحان می کنیم.

آموزش پیدا کردن کلیدواژه های جدید از طریق گوگل کیوردپلنر

همانطور که گفته شد با ورود به بخش Discover new keywords به دو شکل می‌توانیم کلیدواژه‌های جدید را پیدا کنیم.

تب START WITH KEYWORDS

در این بخش مانند تصویر، کلیدواژه‌های موردنظر خود را در فیلد مربوطه وارد کرده و زبان مورد نظر را بر روی Persian قرار دهید.همچنین می‌توانید برای هدفمندی بیشتر از دامنه یک رقیب تجاری معتبر استفاده کرده تا هدفمندی جستجو بیشتر شود. البته بهتر است در این قسمت چیزی وارد نکنید. درنهایت بر روی GET RESULTS کلیک کنید.

نکته:  با توجه به تحریم ایران توسط گوگل، امکان انتخاب ایران وجود ندارد و می‌توانید مکان مورد نظر را بر روی All locations قرار دهید.

آموزش google keyword planner

در صفحه جدید گوگل کلیدواژه‌هایی مشابه کلیدواژه‌های واردشده به شما پیشنهاد می‌کند که می توانید با انتخاب کلمات موردنظر و کلیک بر روی  Add Keywordsآنها را به اکانت خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید با کلیک بر روی گزینه DOWNLOAD KEYWORD IDEAS  تمامی کلیدواژه‌های پیشنهادی را در قالب یک فایل اکسل دانلود کنید.

آموزش keyword planner

تب START WITH A WEBSITE

در این بخش می‌توانید مانند عکس زیر با وارد کردن دامنه و یا یکی از صفحات سایت موردنظر کلیدواژه های پیشنهادی گوگل را دریافت کنید.

با قرار دادن دکمه رادیویی بر روی گزینه اول (Use the enter site)تمامی صفحات سایت بررسی می‌شود. اما در صورت استفاده از گزینه دوم (Use only this page) تنها صفحه وارد شده بررسی و کلیدواژه‌های مرتبط با آن صفحه پیشنهاد می‌شود.

اموزش جامع کیورد پلنر گوگل

قیمت و میزان سرچ پیشنهادی توسط کیوردپلنر

اگر قصد راه اندازی یک کمپین کلیکی گوگل ادز را داشته باشید و یا بخواهید از میزان حجم جستجوی کلیدواژه توسط کاربران مطلع شوید، می‌توانید از ویژگی Get search volume and forecasts کیوردپلنر استفاده کنید.

برای این کار با وارد کردن کلیدواژه‌های خود در فیلد مشخص شده و کلیک بر روی دکمه GET STARTED به نتایج دست خواهید یافت.

همچنین با آپلود فایل کلیدواژه‌ها می‌توانید در زمان صرفه‌جویی کنید.

آموزش عملی با کیورد پلنر گوگل

در صفحه جدید مانند تصویر زیر اطلاعاتی از کلیدواژه مانند سقف هزینه کلیک، میزان کلیک، نمایش، میانگین هزینه و نرخ کلیک قابل مشاهده است. با رفتن به تب HISTORICAL METRICS نیز، میانگین سرچ کلیدواژه در ماه و هزینه کلیک کلیدواژه برای جایگاه‌های مختلف نمایش داده می‌شود.

نکته: برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر و با توجه به تحریم ایران Locations را بر روی All locations و Language را بر روی Persian قرار دهید.

قیمت و میزان سرچ پیشنهادی توسط کیوردپلنر

در نهایت با رفتن به تب Plan overview از سایدبار سمت چپ (در تصویر مشخص است) می‌توانید به اطلاعات بیشتری مانند دیوایس کاربران، نمودار رشد سرچ، درصد جستجوی کلیدواژه با توجه مناطق جغرافیایی دست پیدا کنید.

google keyword planner

google keyword planner overview

google keyword planner geo

جمع بندی

کیوردپلنر گوگل یکی از ابزارهایی است که می‌تواند با استفاده از ویژگی های قدرتمند و منحصر به فرد خود، کمک فراوانی به شما در زمینه یافتن کلیدواژه‌های جدید و اطلاع از میزان سرچ آنها نماید و شاید مهمترین دلیل آن استفاده از منابع دقیق گوگل باشد اما در مجموع ابزارهای زیادی برای تحقیق کلمات کلیدی وجود دارد که می‌توانید با یک جستجوی ساده به آنها دست پیدا کنید.

همچنین در صورت تمایل به فعالسازی اکانت گوگل ادز می توانید بصورت 24 ساعته با پشتیبانی آژانس دیجیتال مارکتینگ پنجره تماس بگیرید.

Sending
User Review
5 (1 vote)