احتمالاً بارها شنیده‌اید که سئو (SEO) یا بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو، یک روش مهم در بازاریابی دیجیتال است، اما ممکن است هنوز درکی درست از این موجود پیچیده و چندوجهی نداشته باشید.

به طور خلاصه ، SEO به این دلیل قابل‌توجه است که میزان بازدید سایت شما را افزایش داده و این بازدید منجر به فرصت‌های بیشتر برای تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری می شود. علاوه بر این، سئو یک ابزار ارزشمند برای آگاهی از برند، ایجاد روابط و درج موقعیت به عنوان یک متخصص معتبر و قابل‌اعتماد در زمینه کاریتان است.

در این مطلب به صورت خلاصه و مفید، به فاکتورهای مهم سئو می‌پردازیم.

فاکتورهای مهم سئو

1. کلیدواژه ها (Keywords)

کلمات کلیدی در سئو

مدت‌هاست که کلمات کلیدی تنها تکنیک SEO هستند، اما این به این معنا نیست که آن‌ها هنوز هم حیاتی هستند . تفاوت در این است که امروزه کلیدواژه باید به دقت مورد تحقیق قرار گیرند، به دقت انتخاب شوند، و با دقت در محتوای شما مورد استفاده قرار گیرند تا موثر واقع شوند.

اما کلیدواژه‌ها چه هستند؟

کلیدواژه‌ها کلمات و عباراتی هستند که کاربران برای پیدا کردن محتوای آنلاین از آن‌ها استفاده می‌کنند و نتیجه‌ی این جستجو می‌تواند منجر به آشنایی کاربر با سایت شما شود.

وقتی در مورد کلمات کلیدی تحقیق می‌کنید، مهم است که به دنبال کلیدواژه‌هایی بگردید که دارای نرخ جستجوی بالا و رقابت کم هستند. شما همچنین می‌توانید از کلمات کلیدی برای بهینه‌سازی تمام عناوین، URLها و دیگر عناصر ، در صفحه SEO استفاده کنید.

2. محتوا (content)

محتوا در سئو

محتوا بخش مهمی از SEO است، در واقع محتوا وسیله‌ای است که برای رسیدن به سئو از آن استفاده می‌کنیم. مهم نیست که سایت شما در چه حوزه‌ای فعالیت می کند. بدون محتوا سایت شما هیچ جایگاهی در قلب کاربران و البته موتورهای جستجو نخواهد داشت. وبلاگ‌ها بهترین ابزار برای تولید محتوای مرتبط و جذاب هستند. به عنوان مثال اگر فعالیت شما در حوزه باغبانی است می‌توانید با تهیه مقالاتی در این زمینه کاربران را به سایت خود دعوت کنید.

محتوا به اشکال مختلفی از جمله مواد زیر موجود می باشد:

  • محتوای متنی
  • ویدیو
  • اینفوگرافیک
  • محصولات
  • کتاب‌های الکترونیکی
  • پست های انجمن ها و …

3. روش‌های بهینه‌سازی خارجی(Off – page SEO)

سئوی خارجی وب سایت

یکی از تکنیک‌های مهم در سئوی خارجی وب سایت، ایجاد یک شبکه قدرتمند از بک‌لینک‌ها است. لینک از سایت‌های دیگر باعث می‌شود سایت شما در نگاه موتورهای جستجو با ارزش و با کیفیت جلوه کرده و رتبه شما در نتایج بهبود یابد.

تاکتیک‌های بسیاری برای استفاده از این روش وجود دارد، اما نوشتن پست‌های مهمان در سایت‌های دیگر، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، استفاده از اینفوگرافیک‌ها و تبلیغات به وسیله شخصیت‌های تاثیرگذار از مهم‌ترین روش‌ها به شمار می‌روند.

4. سئو محلی (Local SEO)

سئو محلی

اگر مالک یک کسب و کار محلی هستید توجه به سئو محلی یا لوکال سئو از نان شب برای شما واجب‌تر است. این روزها، 92% از کل جستجوها از تبلت‌ها و گوشی‌‌های هوشمند انجام می‌شود و نیمی از آن‌ها نیت محلی دارند.

مثلا اگر صاحب یک رستوران هستید، سئو محلی این اطمینان را می‌دهد که وقتی افراد در منطقه به دنبال بهترین رستوران‌های شهر هستند، با استفاده از کلمات کلیدی محلی به سایت شما هدایت شوند.

برای شروع کار مکان کسب و کار خود را بر روی نقشه گوگل تعریف کنید.

5. بازاریابی موتور جستجو (Search Engine Marketing)

فاکتورهای مهم سئو

بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) به تلاش‌های بازاریابی پرداختی اشاره دارد. این استراتژی شامل مواردی مانند تبلیغ در گوگل ، تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی، آگهی‌های بنری آژانس‌های تبلیغاتی داخلی و غیره است.

اگرچه SEM معمولا جز اصلی یک استراتژی جامع SEO است، اما این مورد جایگاه خود را دارد چون می‌تواند به شما در رسیدن به مخاطبان جدید و هدفمند کمک کند.

سخن آخر

همانطور که در این مطلب به آن اشاره کردیم، سئو SEO یک کار پیچیده است که شامل بسیاری از تاکتیک‌ها، فرایندها و روش‌های مختلف است.

همچنین، با توجه به تغییر رفتار مصرف کننده و محیط وب همچون ظهور تکنولوژی‌های جدید و تغییر الگوریتم‌ها، موتورهای جستجو می توانند دچار تغییر شوند و تمامی معادلات شما را برهم زنند.

سئو همواره یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای هر کسب و کاری است که به دنبال حضوردر فضای آنلاین می‌باشد.

SEO به مواردی همچون آگاهی از برند، ترافیک سایت، تجربه مشتری از طریق ورودی آنلاین و … کمک می‌کند، به همین دلیل است که برای بازاریاب‌های دیجیتالی مهم است که درک مناسبی از سئو داشته باشند.